Na obszarze Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej w zachodniej części Polski, planowana jest budowa pierwszej elektrowni jądrowej z wykorzystaniem technologii Rolls-Royce’a, która będzie oparta na modułach (SMR) – donosi Industria, firma z województwa świętokrzyskiego odpowiedzialna za to przedsięwzięcie.
Small Modular Reactors (SMR), czyli małe reaktory jądrowe, charakteryzują się niższymi kosztami budowy i eksploatacji w porównaniu z klasycznymi reaktorami. Pierwsza elektrownia SMR została podłączona do sieci pod koniec 2021 roku w Chinach, a obecnie powstają kolejne tego typu instalacje przy wsparciu gigantów technologicznych z USA, Europy i Azji. SMR mają różnorodne zastosowania – mogą dostarczać energię elektryczną, a także pełnić funkcję niskoemisyjnych miejskich elektrociepłowni czy instalacji przemysłowych do produkcji wodoru czy odsalania wody morskiej.
W miniony piątek, tj. 28 lipca, miało miejsce ceremonialne podpisanie listu intencyjnego pomiędzy przedstawicielami Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej Industria a Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w siedzibie Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie. Umowa ta dotyczy lokalizacji modułowej elektrowni jądrowej na terenie wspomnianej strefy.
Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna pełni rolę instytucji wspierającej inwestycje na terenie zachodniej Polski, w województwach zachodniopomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim. Oznacza to, że to właśnie na tym obszarze ma powstać pierwsza elektrownia jądrowa SMR, którą zrealizuje Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria.
List intencyjny został podpisany przez prezesów obu spółek, Szczepana Rumana i Krzysztofa Kielca. Prezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podkreślił, że ekosystem specjalnych stref ekonomicznych stanowi adekwatne wsparcie dla firm poszukujących odpowiednich lokalizacji pod duże inwestycje. To porozumienie jest jednym z owoców konferencji, zorganizowanej w maju przez ŚGP INDUSTRIA, która skupiała się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem energetycznym Polski.
W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli również Jarosław Porwich, Członek Rady Nadzorczej ARP, Łukasz Gałczyński, Wiceprezes Zarządu ARP, oraz Andrzej Nowarski, Dyrektor Programu SMR w ŚGP INDUSTRIA.
Fot. Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria