Pierwsze operacje robotem da Vinci w ŚCO przeprowadzone - StaszicowskiePress

Pierwsze operacje robotem da Vinci w ŚCO przeprowadzone

W ostatnich latach obserwujemy rewolucję w medycynie, która zaczyna korzystać z najnowocześniejszych technologii, aby zapewnić pacjentom lepszą opiekę i szybszy powrót do zdrowia. Jednym z takich przełomów jest wprowadzenie robotów chirurgicznych, które zmieniają oblicze operacji onkologicznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach podąża tą ścieżką, wdrażając robot Da Vinci do wykonywania zaawansowanych procedur chirurgicznych.

Nowy rozdział w onkologii ginekologicznej

Jak informowało Radio Kielce, po sukcesach urologów i torakochirurgów, teraz ginekolodzy ze ŚCO zaczęli korzystać z możliwości, jakie oferuje robotyka medyczna. Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO, podkreśla, że zastosowanie robota Da Vinci w ginekologii otwiera nowe możliwości w walce z nowotworami narządów płciowych. Początkowo robot zostanie wykorzystany do usuwania nowotworów narządu rodnego, co stanowi znaczący krok naprzód w onkologii.

Zalety technologii robotycznej

Zastosowanie robota Da Vinci w chirurgii oferuje szereg korzyści zarówno dla pacjentów, jak i chirurgów. Operacje wykonane z jego pomocą charakteryzują się większą precyzją i radykalnością, co jest kluczowe w leczeniu onkologicznym. Prof. Góźdź zwraca uwagę, że technika ta jest również mniej urazowa, co przekłada się na szybszy powrót pacjentek do zdrowia i możliwość opuszczenia szpitala już kilka dni po zabiegu.

Dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii w ŚCO, podkreśla rolę lekarza w procesie operacyjnym. To chirurg kieruje robotem, a zaawansowana technologia ułatwia wykonanie skomplikowanych ruchów, co do tej pory było dużym wyzwaniem. Dzięki temu, lekarze mają teraz do dyspozycji pełen wachlarz metod operacyjnych – od chirurgii otwartej, przez laparoskopową, aż po robotową, co pozwala dostosować metodę do konkretnego przypadku pacjenta.

Inwestycja w przyszłość

Robot da Vinci rozpoczął pracę w Świętokrzyskim Centrum Onkologii we wrześniu 2023 roku. Koszt zakupu urządzenia wyniósł 16 milionów złotych, a środki na ten cel pochodziły z Ministerstwa Zdrowia. Inwestycja ta nie tylko wpisuje ŚCO w światowe trendy w zakresie chirurgii robotycznej, ale również stanowi znaczący krok w kierunku podnoszenia standardów leczenia onkologicznego w Polsce.

Dzięki takim inicjatywom jak wprowadzenie robotów chirurgicznych do praktyki medycznej, medycyna staje się coraz bardziej precyzyjna i skuteczna. Jest to obiecujący kierunek rozwoju, który może zrewolucjonizować sposób, w jaki podchodzimy do leczenia najtrudniejszych przypadków onkologicznych.

fot. Doz.pl

Artykuł sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Obywatelskiego na lata 2018-2030 PROO
Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Scroll to Top
Skip to content