Jubileusz 55-lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - StaszicowskiePress

Jubileusz 55-lecia Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

Ponad 160 tysięcy absolwentów, osiem wydziałów, 60 kierunków studiów i międzynarodowe sukcesy – tak Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach świętował 55-lecie swojego istnienia. W czwartek, 28 listopada, w Auli Magna Rektoratu odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu UJK, które zgromadziło przedstawicieli społeczności akademickiej, władze samorządowe, parlamentarzystów i rektorów zaprzyjaźnionych uczelni.

Historia i rozwój UJK

Uniwersytet Jana Kochanowskiego rozpoczął działalność w czerwcu 1969 roku jako Wyższa Szkoła Nauczycielska. W kolejnych dekadach przeszedł transformację w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, Akademię Świętokrzyską, a w 2011 roku stał się uniwersytetem klasycznym. Obecnie UJK kształci około 10 tysięcy studentów, w tym ponad 300 obcokrajowców.

Rektor UJK, prof. dr hab. Beata Wojciechowska, w swoim przemówieniu podkreśliła kluczową rolę uczelni w kształtowaniu naukowego i społecznego oblicza regionu:

Pięćdziesiąt pięć lat istnienia naszej Alma Mater to okres intensywnego rozwoju. Chcemy być uczelnią nowoczesną i otwartą, wytyczającą nowe kierunki badań i kształcenia oraz tworzącą innowacje dla przyszłych pokoleń.

Nowi ambasadorzy UJK

Z okazji jubileuszu po raz pierwszy przyznano tytuły Ambasadora UJK. Wyróżnienie to otrzymali wybitni absolwenci uczelni: Andrzej Piaseczny, Agata Wojda (prezydent Kielc) oraz Adam Jarubas (eurodeputowany).

Studia na UJK były dla mnie wyjątkowym czasem w życiu. Zawsze z sentymentem wracam na tę uczelnię – mówił Andrzej Piaseczny.

Adam Jarubas, który jest również wykładowcą UJK, zaznaczył:

UJK to uniwersytet, z którego możemy być dumni. Jego osiągnięcia wykraczają poza regionalny status, a absolwenci są cenieni w kraju i za granicą.

Wręczenie medali i odznaczeń

Podczas uroczystości wręczono medale „Zasłużony dla Uniwersytetu” byłym rektorom, w tym prof. dr. hab. Jackowi Semaniakowi i prof. dr. hab. Stanisławowi Głuszkowi. Ponadto, pracownicy uczelni zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi, w tym Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalami Złotymi za Długoletnią Służbę.

Naukowe refleksje i artystyczne akcenty

Obchody jubileuszu wzbogaciły dwa wykłady poświęcone patronowi uczelni, Janowi Kochanowskiemu. Dr hab. Małgorzata Krzysztofik, prof. UJK, wygłosiła wykład pt. „Jan Kochanowski. Szczyt renesansu w kulturze polskiej”, a Marta Kłak-Ambrożkiewicz z Muzeum Narodowego w Krakowie omówiła twórczość Jana Matejki w kontekście postaci Kochanowskiego.

Uroczystość zakończył koncert dr Katarzyny Lisowskiej z Instytutu Muzyki UJK.

Podsumowanie i wyzwania na przyszłość

Rektor prof. Beata Wojciechowska podkreśliła, że uczelnia, mimo osiągnięcia dojrzałego wieku, pozostaje młoda duchem i otwarta na wyzwania współczesnego świata. W planach jest dalsze unowocześnianie bazy dydaktycznej, rozwijanie współpracy międzynarodowej oraz intensyfikacja kontaktów z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Sukces każdego z naszych studentów i absolwentów to sukces całego Uniwersytetu – podkreśliła rektor, dodając, że jubileusz jest okazją do refleksji nad przyszłością i kontynuacji misji edukacyjnej oraz naukowej.

Obchody 55-lecia UJK pokazały, że uczelnia jest nie tylko ważnym ośrodkiem akademickim, ale także miejscem, które inspiruje i kształtuje kolejne pokolenia naukowców, artystów, nauczycieli i liderów społecznych.

Fot. UJK (ujk.edu.pl)

Artykuł sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Obywatelskiego na lata 2018-2030 PROO
Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Scroll to Top
Skip to content