Kielce już po raz kolejny staną się centrum literackich spotkań dzięki Festiwalowi Herlinga-Grudzińskiego, który rozpoczyna się dziś, w piątek 6 września 2024 r. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne, które na stałe wpisało się w kalendarz kieleckich imprez, ma na celu promowanie wartościowej literatury oraz rozwijanie pasji czytelniczej wśród mieszkańców.
Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się pod hasłem „Granice” i obejmuje bogaty program skierowany do uczestników w każdym wieku. W ciągu trzech głównych dni festiwalowych (6-8 września) odbędzie się szereg spotkań autorskich, debat, warsztatów i spacerów literackich, a całość dopełnią wydarzenia artystyczne, takie jak koncerty, spektakle i salon poetycki.
Dzień pierwszy – piątek, 6 września
Festiwal zainauguruje o godzinie 17:00 uroczystość w Poczytalni Na dVoRcu, podczas której odbędzie się upamiętnienie patronów Festiwalu – Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i Jerzego Pilcha. Wieczór uświetni występ wokalny z akompaniamentem gitarowym oraz wręczenie nagród w konkursie „Herlingowa Rolka”. Na koniec odbędzie się spotkanie z cenionym pisarzem Jakubem Małeckim.
O godzinie 19:00 na Wzgórzu Zamkowym rozpocznie się Salon poetycki „Zapatrzeni w słowa”, podczas którego publiczność będzie mogła posłuchać poezji w wykonaniu zespołu Triodeon.
Sobotnie atrakcje – 7 września
Sobotnie wydarzenia rozpocznie kiermasz książek przy ul. Sienkiewicza, gdzie od godziny 10:00 miłośnicy literatury będą mogli nabywać książki od wydawców z całej Polski. Na Placu Artystów odbędą się liczne spotkania autorskie, w tym m.in. z Andrzejem Mleczką, Katarzyną Bondą oraz Jackiem Bartosiakiem. Ciekawym punktem programu będzie również panel dyskusyjny „Portrety Kobiet”, z udziałem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej, Manueli Gretkowskiej oraz Radomira Wita.
Dzień zakończy się spektaklem słowno-muzycznym oraz wręczeniem nagród w IV Konkursie na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
Finał festiwalu – niedziela, 8 września
W niedzielę festiwal ponownie ożywi kielecki deptak dzięki kiermaszowi książek, a Park Miejski im. Stanisława Staszica stanie się miejscem literackiego „Śniadania na trawie”, podczas którego uczestnicy będą mogli spotkać się z Moniką Pastuszko i wziąć udział w warsztatach ekologicznych.
Ciekawymi punktami programu będą dwa panele dyskusyjne: pierwszy poświęcony twórczości Jerzego Żuławskiego, poprowadzony przez Zbigniewa Brzezińskiego, a drugi – „Magia Komiksu” – poświęcony sztuce komiksu.
Festiwal zakończy się wspólnym czytaniem „Kordiana” Juliusza Słowackiego, które odbędzie się w ramach akcji Narodowe Czytanie.
Poza głównymi wydarzeniami festiwalowymi, od 9 do 22 września odbędą się liczne spotkania edukacyjne, spacery literackie oraz warsztaty w kieleckich bibliotekach i instytucjach kultury. Organizatorzy festiwalu zapewniają, że tegoroczna edycja dostarczy uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń literackich.
Fot.: https://www.facebook.com/festiwalherlinga