Agata Wojda otrzymała wotum zaufania od Rady Miasta - StaszicowskiePress

Agata Wojda otrzymała wotum zaufania od Rady Miasta

Prezydent Kielc Agata Wojda otrzymała wotum zaufania od Rady Miasta Kielce. W głosowaniu „za” opowiedzieli się wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej oraz klubu Perspektywy, natomiast radni Prawa i Sprawiedliwości wyrazili sprzeciw.

Gorąca Dyskusja przed Głosowaniem

Głosowanie nad wotum zaufania poprzedziła ponad godzinna debata, podczas której radni spierali się o odpowiedzialność za sytuację miasta w poprzedniej kadencji. Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS, podkreślił, że negatywna ocena raportu o stanie gminy za rok 2023 była głównym powodem sprzeciwu jego klubu.

„W ubiegłym roku doszło do wielu zaniedbań w naszym mieście. Procesy inwestycyjne były opóźnione, zaniedbana była oświata, a miasto zadłużało się. Nasza ocena była negatywna” – tłumaczył Stępniewski. Dodał, że Agata Wojda, będąc wcześniej zastępcą Bogdana Wenty, powinna ponosić odpowiedzialność za poprzednią kadencję.

Wsparcie dla Agaty Wojdy

Radni Koalicji Obywatelskiej, jak również radni klubu Perspektywy, wyrazili swoje poparcie dla prezydent Kielc. Michał Piasecki, szef klubu KO, zaznaczył, że choć raport dotyczył okresu rządów Bogdana Wenty, Agata Wojda zasługuje na wotum zaufania.

„Zmiany po pierwszych 50 dniach rządów Agaty Wojdy są obiecujące. Raport o stanie gminy jest punktem wyjścia, z którym musi się zmierzyć Agata Wojda, cała miejska administracja oraz radni. Chcemy, by wyciągnięto z tego dokumentu dobre wnioski, aby planować lepszą przyszłość miasta” – podkreślił Piasecki.

Maciej Bursztein, przewodniczący klubu Perspektywy, zwrócił uwagę na problem skomunikowania Kielc z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. „Wotum zaufania nie gwarantuje rozwoju miasta, ale jest nadzieją. Musimy zrobić wszystko, by Kielce pojawiły się na mapie CPK” – powiedział Bursztein, dodając, że ważne jest, aby dać Wojdzie szansę na nowy początek.

Reakcje Prezydentki

Po głosowaniu Agata Wojda podziękowała radnym za wsparcie. „Dziękuję radnym, którzy głosowali „za”. Jest to ocena poprzedniej administracji Bogdana Wenty. Dla spokoju i zrobienia kroku naprzód, wynik głosowania jest dobrą wiadomością dla mnie i dla miasta” – powiedziała.

Podkreśliła również, że jest dumna ze swoich działań jako wiceprezydentka i liczy na merytoryczną współpracę w przyszłości. „Czy ta kadencja przebiegnie spokojnie? Myślę, że mogą pojawiać się spory, ale wierzę, że podejmiemy działania, które zyskają przychylność radnych” – dodała Wojda.

Wyniki Głosowania

Za udzieleniem wotum zaufania głosowało 13 radnych z klubu Koalicji Obywatelskiej i Perspektywy. Przeciw było 8 radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości. W głosowaniu nie brali udziału: Jarosław Karyś, Elżbieta Hermanowska (PiS), Monika Kowalczyk (KO) oraz Marcin Chłodnicki (Lewica).

fot. Radio Kielce

Artykuł sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Obywatelskiego na lata 2018-2030 PROO
Komitet do spraw Pożytku Publicznego.

Scroll to Top
Skip to content